Gündem

Virüs nerelerden bulaşır? Nasıl önlem almalıyız?

Dünyamızı ve ülkemizi ele geçirmiş olan Korona (Kovid-19) virüsü herkezi tehdit altına alıyor. Peki bunun için ne gibi önlemler alabiliriz? Bu virüs nerelerden bulaşır?

Korona virüsü şu zamanlarda binlerce insanın ölümüne yol açmıştır. Bunun sebebi insanların tedbirsiz gezmesi ve dolaşması olmuştur. Sosyal mesafe dediğimiz faktör insanların birbirine mesafeli olmasıdır. Sosyal mesafenizi ne kadar uzun tutarsanız virüsten o kadar uzak kalırsınız. Ülkemizin bir çok insanı buna uymayarak kendi hayatını ve başkalarının hayatını tehlikeye sokmaktadır.
Bu virüsten korunmak için belli şartlar var ve bazen bunlar yetersiz kalabiliyor. Belli şartlar olarak hitap ettiğimiz şeyler şunlardır ; Sosyal mesafe, maske, siperlik ve El temizliğidir. Bazen bu faktörler gerçekten yeterli kalmamaktadır.

Korona virüsü nerelerden bulaşır?

Korona virüsünün bulaşabileceği yerler ;
Toplu taşıma araçları, Parklar, Kafeler, Çarşılar, Mağazalar, Alışveriş merkezleri, Fitness Salonları gibi pek çok yer mevcuttur. Elimizi bir yerlere deyebileceğimiz yerlerden uzak durmalıyız, bunada örnek vermek gerekirse ; Kapı kolları, Balkon korkulukları, Masalar ve koltuklar, Telefonlar gibi pek çok yer mevcuttur. Buralara temastan kaçınmalıyız.

Peki daha ne yapabiliriz?

Sosyal mesafeye, maske takmaya, el temizliği yaparak tabi ki bu virüs kapma ihtimalini ciddi anlamda düşürebiliyoruz. Daha yapabileceğimiz ne var diyorsanız, dışardan eve geldiğinizde kıyafetleri değiştirmek (özellikle pantolon), ellerimizi dezenfekte etmek, bol su içmek, kollarımızı dezenfekte etmek, yüzümüzü yıkamak, eve girerken kullandığımız kapı kolunu dezenfekte etmek ve duş almak. Bunlar ne kadar abartılı gözükse de hiç birşey canımızdan önemli değildir. Ekstra olarak genç ve yaşlı kitlelere pek yaklaşmamakta da yarar vardır.

Alınan tedbirlerin hiçbiri gereksiz değildir! Lütfen tedbirlere uyup, mesafemize dikkat edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu