Netflix Efsanevi Dizi Vikings

 Netflix Efsanevi Dizi Vikings
Okunuyor Netflix Efsanevi Dizi Vikings

Vikings

Bir çiftçi olan Ragnar Lodbrok’un hayalleri büyüktür. Krallığı her sene doğuya sefer yapmasından sıkılan Ragnar kendi ekibini toplayıp batıya açılır. Yaptıkları seferden ganimetle dönemlerine rağmen Kral Haraldson Ragnar’ı kendine rakip olarak algılar ve düelloya davet eder. Düelloya göre kazanan yeni kral olacaktır. Düelloyu kazanan Ragnar ilk seferini İngiltere’ye yapar. Savaş alanında Kral Aella ile karşılaşan Ragnar savaşı ezici üstünlük ile kazanır ve Kral Aella, Kral Ecbert ile müttefik olup kendine Ragnar’ı öldüreceği sözünü verir. Bu sırada İngiltere’de Kraliçe Aslaug ile tanışan Ragnar Aslaug’tan çocuk sahibi olur.

Esnek Reklam Alanı
 

Aslaug Kattegat’a gelir Ragnar’dan çocuğu olduğunu Lagertha’ya söyler metresliğe dayanamayan Lagertha oğlu Björn ile tanınmayan bir Lord’a sığınır. Lordun tahrikler sonucunda lordu öldüren Lagertha kraliçe olur çıktığı seferlerden sonra geldiğinde yardımcısı Kalf elinden şehri almıştır. Lagertha ona evlenme vaadi verir ve düğün gecesi Kalf’ı öldürür şehrin gücünü tekrar eline alır. Ragnar İngiltere’den sonra rüyasında gördüğü Fransa’ya gitme hayali kurar ve bir sonra ki sene Fransa’ya sefer yapar.

Ne kadar uğraşsalarda bir türlü uzun surlardan içeriye giremezler. İçeriye girmek için sadece oğlu Björn’ün bildiği bir plan yaparlar. Plana göre Ragnar hristşyanolup topraklardan ayrılma sözü verecekti fakat daha gidemeden ölecekti. Ragnar bir tabuta girip Hristiyan geleneklerine göre gömülmek üzere saraya getirilir. Bir anda tabutta çıkan Ragnar rahibi esir alır bu şekilde ordu sarayın içine girer. Fransa Kralı’nın sunduğu altın ve küçük bir orduyu orada bırakma şartı ile de geri çekilir. Ordunun başında ki kardeşi Rollo Fransa Prensliği uğruna ordusunu tuzağa düşürüp öldürtür. Bu sırada Ragnar bu başarısızlıklarından dolayı sineye çekilir ortalıktan yıllar boyunca kaybolur.

Yıllar sonra ortaya çıkan Ragnar İngiltere’ye tekrar gitmek ister fakat arkasında ne oğulları ne halkı vardır. Tek bir oğlu Kemiksiz Ivar ve küçük bir ekip ile yola koyulur. İngiltere’ye vardıklarında gece yarısı geldikleri ekibi öldürür ve ecelinden kaçamayacağını anlayıp teslim olur. Esir alınan Ragnar Kral Aella tarafından yılan dolu çukura atılarak öldürülür. Babalarının öldüğünü duyan oğulları o tarihin en büyük ordusu ile İngiltere’yi basar Kral Aella’yı Kan Kartalı işkencesi ile öldürür. Büyük bir ordunun üstüne geleceğini bilen Kral Ecbert havuzda intihar eder. Ragnar öldükten sonra içinde çatışmalar yaşayan Viking’lerin başına Ivar geçer. Bu durumda kardeşi Björn, Ubbe üvey annesi Lagertha İngiltere’ye sığınır. Daha sonra baskılardan dolayı Kattegat’a dönmek zorunda kalırlar. Lagertha Hvitserk tarafından öldürülür. Björn ise savaş meydanında Kemiksiz Ivar tarafından öldürülür krallığın son kralı olarak kalır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın