Teknoloji HaberleriGündem

Dev Robotlar Geleceğin Korkulu Rüyası Mı?

İnsan Kontrollü Dev Robotlar

Hayatımızın her alanında yer alan (örnek: mutfak robotu, kahve makinesi) robotlar çoğu işimizi kolaylaştırıyor. Filmler de gördüğümüz dev robotları hep hayal etmişizdir gerçek olsa nasıl olur diye. Belki de sürücüsü olmak istemişizdir. Peki insan tarafından kontrol edilebilecek daha büyük işleri kolaylaştırmak için kullanılacak bu dev robotlar mümkün mü? Iron Man’den daha çok düşmanı olan Iron Monger’dan bahsediyoruz. Filmler de sıkça karşımıza çıkan bu robotlar sivil amaçlar için de kullanılıyor tabiki. Bazen bir itfaiye, bazen bir inşaat işçisi. Fakat gerçek hayatta bunları yapmak mümkün mü?

Mümkün. Hatta yapılmaya dahi başlandı. Peki kimler tarafından? Önce hayalini kuranlar, sonra çizimlerini yapanlar, manaya dönüştürüp anime haline getiren, sözlüklerine mega kelimesi ekleyen japonlar tarafından. Hatta ismine Kuratas adını verdiler. Şuan sanatsal olarak kullanılıyor haliyle üzerinde ki silahlar gerçek değil. Mermi yerine su şişesi fırlatıyor. Güldüğünüz de aktif oluyor. Yani robotun karşısında ciddi olmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Buna rağmen dev robotlar açısından çok büyük bir gelişme. 5-10 yıl öncesinde hayalden bile uzakken şimdi geliştiriyoruz.

Bir de spor adı altında robot geliştiren Amerikalı bir şirket var. Mega Bots adlı bu şirket 2014 yılında ilk prototipleri üretti. İlerde ringler de dövüşen boksörler yerine stadyumlar da yarışan veya dövüşen robotlar görebiliriz. Bu birbirini döven boksörlerden daha sağlıklı olacağı da kesin 😀

Bu robotlar her ne kadar çok devasa gibi görünse de temelinde insan anatomisi yatıyor. Tabi araştırmacılara göre robotu kullanan pilotun düşüncelerine bile çok hızlı tepki vermesi gerektiğini belirtiyor. Aksi halde iş kolaylığı sağlamak yerine iş kazaları artabilir.

Bu robotlar daha da geliştirilirse şüphesiz kullandığımız robotlardan çok daha etkili olacaktır. Alınacak kritik kararlarda önemli rol oynayacaklardır. Peki bu boyutlarda olan bir robotun enerjisi nasıl sağlanacak? Filmler de nükleer reaktörler ile sağlanıyordu. Fakat gerçek hayatta böyle bir şey yapmak oldukça riskli. İş yine belki de en yavaş gelişen teknoloji olan pillere kalıyor. Fakat en yavaş geliştiğimiz konular olan piller işi biraz bozuyor. Kuratas gibi robotlar hala yürümeyi enerji eksikliğinden beceremiyor. En azından dev robotlar hayallerini gerçekleştirdiler. İleride bu teknolojiyi ayakta tutacak bir enerji kaynağı bulmak pekte zor olmasa gerek.

Sürekli gelişen teknoloji bizi heyecanladırır, zararı olmadıkça tabi. Savaş amacıyla kullanıldığını düşündükçe pek iyi bir fikir değilmiş gibi geliyor ama sağlayacağı yararı göz ardı etmemek gerek.

Orman yangınlarını söndürebilecek, inşaatları kolaylaştıracak, ağır yüklerde full aktif olarak yardımcı olacak, yaralıları belki de saniyeler içinde hastanelere ulaştırabilecek hayatımızın her alanında yer alabilecek robotlar yeter ki silahlanmasın. Bu robotları birbirimizi yok etmek için kullanmayalım. Şimdilik eğlendirmek için amaçlanan dövüşen robotlara bile razıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu